Altı Nokta Körler Vakfı

Altı Nokta Körler Vakfı

Altı Nokta Körler Vakfı, 1972 yılında görme engellilerin eğitilmesi, rehabilite edilmesi, iş yerlerine yerleştirilmesi ve iş yerlerinde verimli hale getirilmesi, körlüğün önlenmesi ve sorunları doğrultusunda kamuoyu oluşturulması amacı ile kurulmuştur. Kurucuları arasında çeşitli Lions Kulüpleri de bulunan Vakıf, Milliyet gazetesi aracılığıyla yapılan bir kampanyada toplanan bağışlar ile İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından tahsis edilen arazi üzerine, ülkemizin yetişkin görme engellilere rehabilitasyon eğitimi veren ilk merkezini, Emirgan Altı Nokta Körler Rehabilitasyon Merkezi’ni inşa etmiştir. Kuruluşundan bu yana binlerce görme engelliye hizmet veren merkezde Vakıf halen SHÇEK ile işbirliği içinde çalışmalarını sürdürmektedir.

35 yıldır başarıyla sürdürdüğü çalışmalarına, 2007 yılında, Türkiye’nin Avrupa Birliği’ne katılım sürecine sivil toplum kuruluşlarının da dâhil edilmesini amaçlayan ve Avrupa Birliği tarafından finanse edilen “Sivil Toplum Diyalogu: Avrupa Bilgi Köprüleri Programı” kapsamında hazırladığı “GÖRME ENGELLİLER BİLGİ VE İLETİŞİM PROJESİ” ile yeni bir açılım eklenmiştir.

Altı Nokta Körler Vakfı, görme engellilere çağın gereklerine uygun yeni istihdam alanları yaratılması, rehabilitasyon merkezinde verilen eğitimin geliştirilmesi projeleri ve kamuoyunun bilinçlendirilmesi konusundaki faaliyetleri ile çalışmalarına devam etmektedir.

İletişim: Reşitpaşa, Tuncay Artun Cd. No: 69 Emirgan / Sarıyer-İstanbul, T: 0212 277 62 28, F: 0212 323 21 54, E-posta: info@6nokta.org.tr

Daha fazla bilgi için, www.6nokta.org.tr sitesini ziyaret edebilirsiniz.