Türk Böbrek Vakfı ve Hizmet Hastanesi

Türk Böbrek Vakfı ve Hizmet Hastanesi

Bir sivil toplum kuruluşunun çalıştığı zaman kamu yararına nasıl hizmet üretilebileceğini ve dayanışmanın en güzel örneğine Türk Böbrek Vakfı Hizmet Hastanesi ile şahit olabilirsiniz.

1985 yılında İstanbul Yeşilyurt Lions Kulübü öncülüğünde kurulan Türk Böbrek Vakfı, ilk 5 diyaliz makinesini hibe yoluyla temin ederek hemen böbrek hastalarına hizmet vermeye başlamıştır. 1989 yılında yine bağış ve yardımlar yolu ile ilk diyaliz merkezini hizmete sokmuştur. Ardından Tekirdağ’da bağış ve yardımlarla inşa edilen ikinci bir diyaliz merkezini hizmete açmıştır. Bu gün İstanbul’da bulunan diyaliz merkezinde 70 makine ile 400’ün üzerinde hastaya yılda 56.000 seanstan fazla diyaliz hizmeti üretilmektedir. Yaptığı hizmetlerle kısa zamanda sesini duyuran Türk Böbrek Vakfı, 1997-1998 yıllarında Eskişehir Anadolu Üniversitesi’nin yaptığı araştırmaya göre Türkiye’nin en çok hizmet üreten altıncı vakfı olma başarısına ulaşmıştır. Vakıf, hizmet çalışmalarında hedefini büyüterek; tedavi niteliğinde olmayan diyaliz yönteminin ötesinde, böbrek hastaları için çok daha iyi çözüm olan organ nakli konusunda çalışmalarını hızlandırmış ve bu yönde bir proje geliştirerek bir organ nakli hastanesi açmaya karar vermiştir.

Türk Böbrek Vakfı Organ Nakli Hastanesi projesi kamuoyu tarafından da büyük destek görmüş, bağış ve yardımlara vakfın kendi imkanları da eklenerek 1996 yılında hastane binası inşaatına başlanmıştır.

Ancak organ nakli için bekleyen insanların büyük bir bölümünün yardıma muhtaç kişiler olmaları, resmi kurumlarca verilen organ nakli ödeneklerinin masrafları karşılamaması, kaynak ihtiyacını doğurmuş,bu nedenle 1996 yılında başlayan hastane inşaatı projesi revize edilerek, organ nakli ameliyathanesine sahip tam teşekkülü modern bir hastane şekline çevrilmiştir.
İHizmet Hastanesi bu şekilde oluşmuş olup, halen uzman doktorların14 branşta sunduğu poliklinik hizmetlerine ilaveten görüntüleme merkezi ve nükleer tıp merkezimiz ile 24 saat hizmet vermektedir.

Ayrıca yataklı tedavi hizmetinde de, öğretim üyeleri ve uzman doktorlar tarafından 24 saat tedavi ve hasta bakım hizmeti sunulmaktadır. Hasta ve refakatçilerinin her türlü ihtiyacı düşünülerek tefriş edilmiş 71 hasta odası olan 100 yataklı ve biri acil olmak üzere beş ameliyathaneli olarak tüm branşlarda hizmet vermektedir. Hizmet Hastanesi’nde insan ilişkileri konusunda eğitimli personel görev yapmaktadır. Ayrıca uzman doktor ve hemşire kadrosu ile tam donanımlı iki doğumhane,10 yataklı yoğun bakım servisi 21. yüzyıl teknolojisine sahip cihazlarla donatılmış olarak 24 saat hizmet vermektedir.

Her yönden kolay ulaşım imkanına sahip olan Hizmet Hastanesi’nin acil servis bölümü ise, bu bölüme özel ameliyathane ve ekibi, tüm branşlarda acil hasta kabulü ve 24 saat tam donanımlı ambulans hizmeti ile 365 gün 24 saat kesintisiz hizmet sunmaktadır.

İstanbul Üniversitesi Tıp Fakülteleri (İstanbul Üniversitesi Tıp ve Cerrahpaşa Tıp Fakültesi) ile yapılan bilimsel işbirliği çerçevesinde, akademik kariyere sahip hekimlerimizle tıbbi etiğin ve bilimsel kuralların ödünsüz uygulandığı, kaliteli ve doğru sağlık hizmetlerinin verildiği bir kurumu sunmaktan gurur ve mutluluk duyarız.

İletişim: Osmaniye Mevkii E-5 Karayolu Üzeri Eserkent yanı 34590 Bahçelievler-İstanbul, Tel: 0212 507 99 50, Faks: 0212 505 08 37, E-posta: tbv@tbv.com
Daha fazla bilgi için, www.tbv.com.tr sitesini ziyaret edebilirsiniz.