Türk Kalp Vakfı

Türk Kalp Vakfı

Türk Kalp Vakfı 1975 yılında kurulmuştur. İlk sağlık merkezi Mecidiyeköy’de açılmış, 1976 yılında Dr. Gültekin Ağaoğlu tarafından bağışlanan Nişantaşı’ndaki merkeze yerleşilmiştir. Vakıf, 1986 yılında Sn. Ragıp Enbiyaoğlu ve Sn. Hacı Ali Akın’ın bağış ve inşa ederek donattıkları Şişli Merkez’ini kurmuştur. Kadrosunda Türkiye’nin en seçkin profesör, doçent, kardiyolog doktorları, beslenme ve kilo uzmanları, iyi yetişmiş yetenekli hemşire ve sağlık personeli ile her an hizmete hazır ve günde 100’ün üzerinde hastaya bakabilecek kapasitededir. Sağlık merkezinde kalp ve damar hastalıkları yanında genel sağlık kontrolleri de (Treadmill Egzersiz testi) Holter Monitör, Holter Tansiyon, Nükleer Tıp, (Talyum testi), seksiyonlarına ilaveten, modern cihazlar ve uzman kadrosu ile hizmet veren Kilo Kontrol Merkezi, Çocuk Kardiyolojisi seksiyonu hizmet vermektedir.

Gezici sağlık ekipleri İstanbul’un çeşitli belediyeleri ve muhtarlıkları aracılığı ile halkımıza, Milli Eğitim Müdürlüğü ile işbirliği halinde ilköğretim okullarında, çocuklarımıza kalp ve damar muayene, teşhis, tedavi hizmeti vermektedir. Kalp ve damar hastalıkları ile mücadelenin en kestirme yolunun halkı uyarmak, bilinçlendirmek ve motive etmek olduğu gerçeği ile sağlık gündemimize kalp hastalıkları, ayrıca Dünya Kalp Federasyonu tarafından kabul edilen Dünya Kalp Günü etkinlikleri getirilmiştir.

Vakfa ait tüm bilgi, birikim ve faaliyetler internet aracılığı ile tüm dünyanın hizmetine sunulmaktadır. Vakıf, Avrupa Kalp Birliği (EHN)’nin saygın ve etkin bir üyesidir. Bu teşkilat içerisindeki çalışmalarla vakfın sesini daha iyi duyurmak imkanı sağlanmıştır. Kardiyoloji Derneği ile kalp hastalıklarının oluşumu, teşhisi, tedavisi ve önlenmesi amacı ile yapılacak ortak çalışmalara destek olmak amacı ile “Kardiyoloji Araştırma Fonu” kurulmuştur. Araştırmada başarı gösterenlere destek bursları ve ödüller verilmektedir.

İletişim: 19 Mayıs Cad. No.8 Şişli 80 220–İstanbul, Tel: (0212) 212 07 07, Fax: (0212) 212 68 35, e-mail: koordinator@tk.org.tr, gen.sekreter@tkv.org.tr

Daha fazla bilgi için, www.tkv.org.tr sitesini ziyaret edebilirsiniz.