30 Ağustos Zafer Bayramı kutlaması

30 Ağustos Zafer Bayramı kutlaması

99 yıl… Söylemesi dile kolay. 

Engellere ve yokluğa boyun eğmeden, geri çekilmeden, hücum ederek, tek yürek olarak, çocuğundan varından yarınından vazgeçerek elde edilen kanlı, şanlı ve haklı bir zaferin yıl dönümündeyiz. Eşsiz bir önderin, canını vatana feda eden bir milletin ve bağımsızlık aşkıyla yanıp tutuşanların elde ettiği zaferin. Bizim zaferimizin.

Atatürk’ün yeni zaferlere ilişkin üç sözünü sizlere anımsatmak isterim.

  • Bir ulusun asker ordusu ne kadar güçlü olursa olsun, kazandığı zafer ne kadar yüce olursa olsun, bir ulus bilim ordusuna sahip değilse, savaş meydanlarında kazanılmış zaferlerin sonu olacaktır.
  • Siyasi, askeri zaferler ne kadar büyük olursa olsun, ekonomik zaferlerle taçlandırılmazlarsa kazanılacak başarılar yaşayamaz ve sürekli olamaz.
  • Yurttaşlarım! Az zamanda çok büyük işler yaptık. Bu işlerin en büyüğü, temeli Türk kahramanlığı ve yüksek Türk kültürü olan, Türkiye Cumhuriyetidir. Bundaki muvaffakiyeti Türk milletinin ve onun değerli ordusunun bir ve beraber olarak azimkârane yürümesine borçluyuz. Fakat yaptıklarımızı asla kafi göremeyiz. Çünkü daha çok ve daha büyük işler yapmak mecburiyetinde ve azmindeyiz. Yurdumuzu dünyanın en mamur ve en medeni memleketleri seviyesine çıkaracağız. Milletimizi en geniş refah, vasıta ve kaynaklarına sahip kılacağız. Milli kültürümüzü, muasır medeniyet seviyesinin üstüne çıkaracağız.

99 yıl gibi uzun bir süre sonra bilim, ekonomi ve kültür zaferlerimiz hangi noktada? Bu zaferlere ulaşmak için ne yapmalıydık? Yaptıklarımız nasıl sonuçlandı? Bugünden sonra ne yapmalıyız?

Bu anlamlı Pazartesi gününde, bu eşi benzeri olmayan tarihi yıl dönümümüzde, 30 Ağustos Zafer Bayramımızı coşkuyla kutlamamızı ve yeni zaferlerimizi hep birlikte, bıkmadan, usanmadan, yorulmadan düşünceden eyleme dökmemizi diliyorum.

Çelenk sunma törenimize katılan Lionlara, Leolara ve yakınlarına teşekkür ediyor, akşamki resepsiyonumuzda sizlerle yeniden buluşmak için sabırsızlanıyorum.

Son nefesimize kadar Türk tarihinin göğüs kabartan dönüm noktalarını gururla anacağız, Türkiye Cumhuriyeti’nin şanlı bayramlarını coşkuyla kutlayacağız, Atatürk’ün ilke ve devrimlerini en büyük mirasımız olarak koruyacağız.

En derin Lions sevgi ve saygılarımla.

İnci Otman
Genel Yönetmen