Türkiye Korunmaya Muhtaç Çocuklar Vakfı

Türkiye Korunmaya Muhtaç Çocuklar Vakfı

Türkiye Korunmaya Muhtaç Çocuklar Vakfı, kimsesiz çocuklara hizmet eden derneklerin üyeleri, aynı amacı benimseyen devlet yetkilileri ve bilim adamları, uygulamada sevecenlikle korumacılığı üstlenen emniyet görevlileri, kendilerini gönüllü hizmete adamış iş adamlara, avukat, hekim, öğretmen ve psikologlar tarafından 1979 yılında kurulmuştur.

Vakfın Amacı; korunmaya muhtaç çocukların bedenen, ruhen, ahlaken ve fikren olumlu gelişmeleri için maddi ve manevi destek sağlanması, güvenlik duygularının aşılanması, ileride çocuk köylerinde anne sevgisi ve aile anlayışı içinde kimsesiz çocukların barındırılması ve eğitilmesi, korunmaya muhtaç çocukların sorunlarının çözümlenmesinde devletimize en geniş ölçüde katkıda bulunulmasıdır.

Bolluca Çocuk Köyü Projesi
Bu amaçlar doğrultusunda, yurdumuzun en önde gelen sosyal problemlerinden birisi olan korunmaya muhtaç çocuklar sorununa katkıda bulunmak üzere bünyesinde 120 ye kadar çocuğu barındıracak Bolluca Çocuk Köyü inşaatına 1988 yılında başlanmıştır. Sabri Akın tarafından bağışlanmış, inşaatın tamamı 3.000.000 Mark civarında SOS INTERNATIONAL in katkılarıyla yapılmıştır. Bu örgüte yapılan bağışların çoğunun Almanya’daki Türkler tarafından şartlı yapıldığını belirtmek isteriz. Bina tefrişlerinde ve ağaçlandırma gibi konularda Lions Ailesi başta olmak üzere birçok kişi ve kuruluşlardan katkı sağlanmıştır.

Annelerin eğitimi Boğaziçi Üniversitesi öğretim üyesi Sn. Prof. Çiğdem Kağıtçıbaşı ve ekibi tarafından tamamlanmış ve psikolojik ve pedagojik yönden eğitilmiş olarak hali hazırda 92 çocuğumuzu aile ortamında yetiştirmektedir.
Her evde idealde 6-8 çocuk olacak ve bu sayı 10 u geçmeyecektir. Yaş tercihi başlangıçta 0-8 olarak belirlenmiş, kimsesiz ve dünyadaki benzeri kuruluşlarda olduğu gibi özürsüz çocuklar alınmaktadır. Anneler ve teyzeler orta öğrenimini tamamlamış, dengeli karakter özelliklerine sahip, sağlam ahlaki ve dini prensipleri olan bekar veya dul 25–40 yaşlarındaki Türk vatandaşları arasından seçilmektedir. Köyde 12 aile evi, teknik bina ve idari bina bulunmakta, bir ev anaokulu olarak kullanılmaktadır. Ayrıca Vakfımız Bolluca Çocuk Köyünde büyüyen çocuklarımız için GENÇLİK EVİ açma çalışmaları içindedir.

Barbaros Çocuk Köyü Projesi
İzmir, Urla-Çeşme yolu üzerinde Barbaros Köyünde hayırsever Mustafa Merter’in bağışladığı arsa üzerinde ( 18.000 m2 ) 10 evlik 2. çocuk köyü aralık 1997 de hizmete açılmıştır. 86 korunmaya muhtaç çocuğa hizmet vermektedir.

Türkiye Korunmaya Muhtaç Çocuklar Vakfı’na;
A ) Bolluca Çocuk Köyündeki bir evin veya bir çocuğun hamiliğini üstlenerek ( ev için 1.000 DM veya karşılığı, çocuk için 150 DM veya karşılığı )
B ) Yılbaşı ve bayram tebrikleri Vakfı kartlarını kullanarak
C ) Yapılan çeşitli aktivitelere katılarak veya destek olarak
D ) Zekatlar kurban bağışları ve ayni yardımlarla
E ) Miras ve bağışlarımızla yardımcı olunabilir.

İletişim: Altan Erbulak Sok. No:4 Hoşkalın Apt. Daire 5 Mecidiyeköy – İstanbul 80300, Tel : 0212 267 22 70, Fax : 0212 267 05 04 – 274 95 45, E-posta: merkez@cocukkoyleri.com
Daha fazla bilgi için, www.koruncuk.org sitesini ziyaret edebilirsiniz.