Gençler Arası Değişim Programı (GAD) Hakkında

Gençler Arası Değişim Programı (GAD) Hakkında

Uluslararası Lions Kulüpleri Birliği tarafından 1961 yılında resmi program olarak kabul edilmiş ve dünyanın 80 ülkesinde uygulanan, Lions’un en geniş kapsamlı uluslararası organizasyonu olan Gençler Arası Değişim Programı (GAD), Uluslararası Lions Kulüpleri Birliği çatısı altında dünya gençlerinin birbirlerinin kültürlerini daha yakından tanıma şansını yakalamalarını ve aynı zamanda ülkemizi ve Lions’u tanıtmak için bizlere güzel bir olanak sağlayan çok anlamlı bir değişim projesidir.

GAD kapsamında her yıl birçok Türk genci yurt dışına gönderilmekte ve yine dünyanın değişik ülkelerinden gelen gençler ülkemizde konuk edici ailelerimizin yanında ve kamplarımızda özenle ağırlanmaktadır.

Günümüze kadar gerçekleştirilen kamplardan 120,000’den fazla genç yararlanmıştır. Ülkemizin dış tanıtımına çok büyük bir katkı sağlanan bu program ile 25 yıl içinde yaklaşık 3000 genç yurt dışına gönderilmiş ve diğer ülkelerden 2500 yabancı genç Türkiye’de ağırlanmıştır. Bu muhteşem kültür alışverişinin de aracılığı ile “daha yaşanabilir bir dünya” hedefine adım adım ulaşılmaktadır.

Aile Yanı Programı‘nda temel amaç; ülkemizi ziyaret etmeyi seçen gençlerin Türk aile kültürünü yakından görme fırsatını yakalamaları ve yaşıtları olan Türk gençleri ile dostluk kurma ortamının yaratılmasıdır. Leolarımız ve Lionlarımız ya da yapacakları tanıtımlar sayesinde yakın çevremiz, konuk edici aile olmayı kabul ederek ülkemizi ziyaret edecek gençleri evlerinde misafir ederken, hazırladıkları gezi programları dahilinde bu güzel şehrin tarihi ve turistik mekanlarını gezdirmek de dahil, evlerinde pişirecekleri birbirinden lezzetli Türk yemeklerini ile Türk aile yapısını, kültürümüzü ve tabii ki İstanbul’umuzu en iyi şekilde tanıtmak için ellerinden geleni yapmaktadırlar.

Bu seneki İstanbul Kampımızın Ana Teması’nın “Delightful Istanbul (Nefis İstanbul)” olarak belirlenmiş olduğu düşünülürse, bu konuda sizlerin de desteği ile her halükarda en iyi tanıtımı yapacağımızdan eminiz.

Kampta ise İstanbul’un tarihi ve turistik yerlerinin gezilmesinin yanı sıra grup çalışmaları ortamı yaratılarak karşılıklı olarak birbirlerinden farklı şeyler öğrenmelerinin yolu açılmaktadır. Ayrıca çeşitli takım oyunları ile ülkeler arası kaynaşma da en önemli amaçlardan biridir. Özellikle tüm dünyada ülkemizi en iyi şekilde tanıtmak, ülkemize gelen her bir gencin kamp sonunda ülkelerine birer “Türk dostu” olarak dönmesi hepimizin ortak amacıdır.

Aynı şekilde yurt dışındaki kamplara gidecek olan gençlerimizin de hazırlanan seminerlerle eğitilip, ülkemizin tanıtımı için gereken bilgi ve dokümanlarla donatılıp ülkemizi en iyi şekilde temsil etmeleri hedeflenmektedir.

3 Aralık 2022 Cumartesi günü yurt dışındaki kamplara gitmeyi planlayan adaylarımıza yapılacak Seçme Sınavları ile başlayarak, ülkemizi ziyaret eden misafirlerimizi ülkelerine yolcu edene; yurt dışına giden gençlerimizin her birinin ülkemize geri dönüşüne kadar geçecek olan bu uzun soluklu ve anlamlı yolculuğun her anında sizlerle birlikte yol almayı umut ediyoruz.

Yurt dışındaki kamplara gidecek olan gençlerimizi seçmek üzere 3 Aralık Cumartesi günü Kilercibaşı Köşkü’nde yapılacak olan “Gençler Arası Değişim Programı Sınav Şartnamesi” ve “Aday Başvuru Formu” ekte sizlere sunulmaktadır.


s