Kitap Dostu Hastaneler

Kitap Dostu Hastaneler

Bu yıl hizmette 100. Yılını kutlayan Uluslararası Lions Dernekleri dünyanin en etkin, en köklü ve en yaygın sivil toplum örgütü olarak ülkemizde 63 yıldır eğitimden sağlığa, çevreye, engellilerden, yaşlı ve çocuklara kısacası toplumsal duyarlılığı gerektiren her türlü konuda karşılıksız hizmet götürmeyi sürdürmektedir.

Teknolojinin gelişmesi ile kitap okuma alışkanlığımızın daha da azaldığı dönemde ihtiyacı olan yerleri düşünerek, hem bir farkındalık yaratmak hem psikolojik bir destek sağlamak adına bu yıl hastanelere yöneldik.

Bu projemizin öncelikli amacı hastanelerde tedavi gören hasta ve refakatçileri için hastanede kaldığı süreyi kitap okuyarak değerlendirmesini sağlamak, bu süre içinde kitap okuma alışkanlığını kazandırmaktır. Hastanelerde oluşturulacak bu kitaplıklar sadece hasta ve yakınlarıyla sınırlı kalmayıp hastane personelinin de hizmetinde olacaktır. Aslında topluma okuma alışkanlığı kazandırmak amacı güden bu proje insanları hastane havasından sıyırıp kendilerini daha rahat hissetmelerini de sağlayacak ve bu sayede ruhen de bir terapi görmüş olacaklardır.

Hastanede kaldıkları süreyi bir şeyler öğrendikleri zamana dönüştürerek, hastanelerin beden sağlığını iyileştirken maneviyata, kültüre ve eğitime de katkı sağlayabildikleri bir ortama dönüştürülmesi bu projeyle sağlanmaktadır.

Toplumsal hayata yeni bir ivme kazandıran ve hastaların ve yakınlarının hastanede daha kaliteli bir yaşam biçimi oluşturmasını sağlayan bu proje ilk etapta, Maltepe ve Pendik Bölge Hastanelerinde başlayıp, daha sonra diğer hastanelerde uygulamaya geçilecektir.

Projemizin ilk uygulamaya konduğu Maltepe ve Pendik Bölge hastanelerinde İlk hizmeti hemen başlatıyoruz.