lions-118-y-turkiye-calisma-donemi-gorevliler-kitabi

Kadıköy Lions Kulübü – Çocuklarla Sanat Tarihi Etkinliği

Kadıköy Lions Kulübü çocukların bir sanatçı hakkında bilgilendirilmelerini sağlamak, kapasiteleri hakkında farkındalık oluşturmak, resim yoluyla kendilerine ve yeteneklerine dair keşif yapabilmelerinin önünü açmak amaçlı Psikolog-terapist İlknur Yüksel danışmanlığında kulüp üyemiz Sanat Tarihçisi Nilgün Yüksel’in sunumuyla interaktif bir çalışma olan ÇOCUKLARLA SANAT TARİHİ etkinliğimizin ilkini Melvin Jones haftası etkinlikleri kapsamında Ataşehir Olcay Koleji’nde gerçekleştirdi.

İki ders saati süren ve ilkokul 1. Sınıflarla gerçekleştirilen etkinliğin birinci bölümünde mağara resimlerinden başlayarak ortaçağ sanatı ve Rönesans dönemine ait bilgiler görsel materyal ve oyunlar aracılığıyla çocuklara aktarıldı. Sanatçı tanıtımında Leonardo da Vinci’nin hem sanatçı hem bilim adamı yönü anlatıldı.

İkinci bölümde çocuklar kendi kararlarıyla bilim adamı ya da sanatçı olmayı seçerek seçtikleri kimliklere uygun üretimler yaptılar. Küçük bilim adamları topladıkları atık malzemelerle yeni buluşlar ve tasarımlar ortaya koyarken sanatçılar Rönesans ruhunu anlatan resimler yaptılar.

Çalışmalarını yaparken çocuklara sanatsal ve bilimsel çalışmalarının insanlığın yararına olacağı ve ileriye ışık tutacağı onların diliyle anlatıldı.

Etkinliğin sonunda çocukların ürettiği çalışmalar sanat odasında toplandı ve ikinci dönemin başında Kadıköy Lions Kulübü katkısıyla okulda bu üretimlerden oluşan bir sergi yapılmasına karar verildi.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these <abbr title="HyperText Markup Language">HTML</abbr> tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>